İspanya Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore'nin tüm ikazlara rağmen nükleer silah denemelerine devam etmesini gerekçe göstererek İspanya Büyükelçisi'nin ay sonuna kadar ülkeyi terk etmesini talep etti.

Bugün, Kuzey Kore Büyükelçisi İspanya Dışileri Bakanlığına çağırıldı ve kendisinin 'persona non grata' (istenmeyen kişi) ilan edildiği söylendi. Çalışmayı bırakması ve 30 Eylül'den önce ülkeyi terk etmesi istendi.

PERU DA GÖNDERDİ

Peru Dışişleri Bakanlığı trarafından yapılan açıklamada, Kuzey Kore'nin nükleer denemeleriyle alakalı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını ihlali sebebiyle Kuzey Kore'nin Lima Büyükelçisi Kim Hak-chol'un istenmeyen adam ilan edildiği ve ülkeyi terk etmesi için 5 gün süre tanındığı belirtildi.

Meksika Dışişleri Bakanlığı da cuma günü Kuzey Kore'nin Meksiko Büyükelçisi Kin Hyon Gil'i istenmeyen adam ilan etmiş ve ülkeden ayrılmasını istemişti.

Pyongyang yönetiminin 3 Eylül'de, 2006 senesinden bu yana en güçlü ve altıncı nükleer denemesini yapmasının ardından ABD tarafından hazırlanan ve Kuzey Kore yönetimine yeni ekonomik yaptırımlar uygulanmasını içeren karar tasarısı BMGK'da kabul edilmişti.