İspanyol polis ve jandarmasının Katalonya'daki bağımsızlık referandumuna müdahalesinde 337 kişinin yaralandığı kaydedildi.


Fakat müdahaleye rağmen Katalonya'da bazı yerlerde oy kullanma işlemi devam ediyor.

Katalonya Özerk Yönetimi Sözcüsü Jordi Turull, gazetecilere İspanyol güvenlik güçlerinin müdahalesine ilişkin bilgi verdi. Müdahale sırasında 337 kişinin yaralandığını söyleyen Turull, bunlardan bazılarının durumunun ciddi olduğunu ifade etti.

Bu arada, merkezi hükümete bağlı güvenlik güçlerinin büyük şehirlerin yanı sıra daha küçük yerleşim yerlerindeki oy verme işlemlerine de müdahale ederek, oy pusulası ve sandıkları almaya başladığı kaydedildi.

İSPANYA'DAN AÇIKLAMA

İspanya İçişleri Bakanlığı, Katalonya bölgesindeki yasa dışı bağımsızlık referandumuna izin vermediklerini ve tüm oy pusulalarına ve sandıklara el koymaya başladıklarını aktardı.

İSPANYOL GÜVENLİĞİNDEN SERT MÜDAHALE

Madrid yönetimine ait polis ve jandarmaların seçim merkezlerine yönelik müdahaleleri devam ederken, seçim merkezlerinin önünde bulunan herke genç yaşlı, kadın erkek olarak ayırt edilmeksizin polis tarafından tartaklanıyor.

Bazı bölgelerde ise barikat kuran Katalan seçmenlere polisler jop, tekme ve yumruklarla müdahale etti. Genç yaşlı farketmeksizin herkese şiddet eylemi uygulayan ispanyol polisleri Barselona'yı adeta kan gölüne çevirdi.