Madrid borsası Ibex 35, Katalan bankaları Caixabank ve Sabadell'in hisselerinde yaşanan ciddi düşüşten ve biyoteknoloji firması Oryzon'un merkez binasını Barselona'dan Madrid'e alma kararından dolayı son ayların en büyük düşüşünü yaşadı.

İSPANYA EKONOMİSİ SARSILIYOR


Bugün yüzde 5'lik bir değer kaybı yaşayan İbex 35'in geçtiğimiz Mart ayından bu yana ilk defa 10 bin puan kaybettiği açıklandı.
2000 senesinde Barselona'da kurulan ve Katalonya'daki bağımsızlık girişimleri nedeniyle merkez binasını ve yönetim kurulunu Madrid'e çekeceğini ilan eden Oryzon firmasının, bu kararından sonra borsadaki hisselerinin yüzde 20 artış göstermesi dikkat çekti.

EKONOMİSTLER ENDİŞELİ


Diğer taraftan İspanya'daki büyük şirketlerin, ekonomistlerin ve akademisyenlerin üyesi olduğu "Circulo de Economia" isimli ekonomi derneği, Katalonya'da tek taraflı bağımsızlık ilanı olasılığına karşı "büyük endişe duyduklarını" belirtti.


ÇOK ZOR BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ


Circulo de Economia Başkanı Juan Jose Brugera tarafından yapılan yazılı açıklamada "Sonuçları hiçbir şekilde bilinmeyen, çok zor bir süreçten geçiyoruz. Mevcut durum, bağımsızlık yanlıları ile Katalan vatandaşlarını karşı karşıya getirebilecek ve kontrolü çok zor olacak ciddi sonuçlar yaratabilir. Bunun dışında Katalonya sorunu, ekonomideki ve istihdamdaki toparlanmayı da tehdit etmektedir. Bu yüzden siyasi partiler ve kamu yöneticileri arasında diyalog ve uzlaşma yolunun açılması kaçınılmazdır." ifadeleri kullanıldı.

KATALONYA ÜRETİMİN YÜZDE 20'SİNİ KARŞILIYOR


Katalonya, İspanya'daki 17 özerk yönetim içerisinde Madrid ile birlikte ülke ekonomisinin motor bölgeleri olarak biliniyor. Katalonya, İspanya brüt iç üretiminin yüzde 20'sini karşılıyor.