Irma Kasırgası ABD'nin Florida eyaletinde bulunan adalar grubu Florida Keys'e ulaştı. Karayipler'de büyük tahribata neden olan kasırga Florida'da etkisini göstermeye başladı. Dördüncü kategoriye alınan kasırganın beşinci kategoriye yükseltildiği aktarıldı.

Ulusal Kasırga Merkezi kasırganın kuzey ucunun pazar sabahından itibaren ABD'nin Florida eyaletinde bulunan adalar grubu Florida Keys'e ulaştığını aktardı. Çok büyük bir çapa sahip olan kasırganın Florida eyaletinde büyük tahribata yol açmasından endişe ediliyor.

Florida'nın Hardee Country bölgesinde iki kişinin hayatını kaybettiği bildiriliyor.

VALİ TERK EDİN UYARISI YAPMIŞTI

Karayipler ve Küba'da can kayıplarına ve büyük hasara sebep olan Irma Kasırgası nedeniyle Florida Valisi Rick Scott, tahliye emri verilen yaklaşık 6 buçuk milyon kişiye "evlerinizi hemen terk edin" ikazı yapmıştı. Bu sayı, eyalet nüfusunun yaklaşık yüzde 30'una karşılık geliyor.
Vali Scott, "Eğer tahliye bölgesindeyseniz acilen başka bir yere sığının, fazla vaktiniz kalmadı" ifadelerini kullandı. Tarihin kayda geçen en büyük Atlas Okyanusu kasırgası olan Irma, şu an saatte hızla ilerliyor. Özellikle Karayipler'de büyük yıkıma neden olan kasırgada, en az 25 kişi hayatını kaybetmişti.

BİNLERCE KİŞİ ELEKTRİK KESİNTİLERİNDEN ETKİLENDİ

Eyalette şu ana dek 400 binden fazla ev elektrik kesintilerinden etkilendi.

Eyalette kalanlara da evlerinin iç odalarında durmaları ve camlara yaklaşmamaları ikazı yapıldı. Kasırganın en çok Tampa ve St Petersburg gibi batı kentlerini etkilemesi bekleniyor. Yaklaşık 3 milyon kişinin yaşadığı Tampa Körfezi bölgesi 1921'den bu yana büyük kasırgalardan etkilenmemişti. Florida eyaletinde yaklaşık 50 bin kişi kurulan barınaklara yerleşti. Yerel medya, bazı bölgelerdeki barınaklarda yaşanan yoğunluktan ötürü bazı kişilerin geri çevrildiğini yazdı.