Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilen açıklamada," Karşılık hakkını kendinde saklı bulunduran İran, gerekli kararları alacaktır" ifadeleri kullanıldı.

Yapılan açıklamada, "Kuveyt yönetiminin bölgedeki maceracı yönlerin kışkırtma ve baskılarına direnmek yerine İran'a yersiz ithamlarda bulunması üzüntü vericidir" denildi.

Bakanlık Sözcüsü Behram Kasımi, Kuveyt'in Tahran'daki maslahatgüzarı Fellah El Hacref'in Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını kaydederek, İran'ın konuya dair itiraz ve mevzu bahis El-Abdali örgütüyle her hangi bir ilişkisinin bulunmadığını Kuveytli temsilciye aktarıldığını ifade etti.

Tahran'ın illegal El-Abdali örgütüyle bağlantısını gerekçe gösteren Kuveyt, İran'ın bu ülkedeki kültürel ve askeri ataşeliklerini kapatıp İranlı diplomat sayısının azaltılmasına yönelik karar vermişti. Kuveyt, ayrıca İran'ın bu ülkedeki büyükelçisi için de ihraç kararı aldı.

ARALARINDA KRİZ ÇIKMIŞTI

Kuveyt, İran büyükelçisini geri çağırma kararı aldığını duyurdu. Karara gerekçe olarak İran'daki büyükelçilik ve konsolosluk binalarına yönelik saldırılar gösterildi.

Suudi arabistan'ın, aralarında Şeyh Nemr'in de bulunduğu 47 kişiyi idam etmesinin ardından İran'dan sert tepki gelmişti. Ülkede protestolar düzenlenmiş ve Tahran'daki Suudi büyükelçiliği ile Meşhed'deki konsolosluk binasına saldırı düzenlenmişti.

Suudi Arabistan, Bahreyn ve Sudan İran'la diplomatik ilişkilerini kesmiş, Birleşik Arap Emirlikleri ise maslahatgüzar seviyesine indirmişti. Kuveyt, İran'a karşı diplomatik atağa geçen beşinci ülke oldu.