İran Dışişleri Bakanlığı, Kuveyt' in İranlı diplomat sayısını azaltma kararına karşılık benzer uygulamaya gideceğini ifade etti. Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden yapılan paylaşımda, " Karşılık hakkını kendinde saklı tutan İran, gerekli kararları alacaktır" şeklinde bir açıklama yapıldı. 

ÜZÜNTÜ VERİCİ

Yapılan bu açıklamada, "Kuveyt yönetiminin bölgedeki maceraperest tarafların kışkırtma ve baskılarına direnmeyi seçmek yerine İran' a yersiz suçlamalarda bulunması üzüntü vericidir" ifadelerine yer verildi. Bakanlık Sözcüsü olan Behram Kasımi, Kuveyt' in Tahran' daki maslahatgüzarı Fellah El Hacref' in Dışişleri Bakanlığı' na çağrıldığının altını çizerek, İran' ın konuya dair itiraz ve mevzu bahis konusu oaln El- Abdali örgütü ile her hangi bir bağlantısın olmadığının Kuveytli temsilciye aktarıldığını ifade etti. Tahran' ın illegal El- Abdali örgütü ile bağlantısını gerekçe gösteren Kuveyt, İran'ın bu ülkedeki kültürel ve askeri ataşeliklerini kapatıp İranlı diplomat sayısının azaltılmasına yönelik karar vermişti. Kuveyt, ayrıca İran'ın bu ülkedeki büyükelçisi için de ihraç kararı aldı.

NE YAŞANMIŞTI

İran merkezli ISNA haber ajansının yapmış olduğu haber doğrultusunda,"Suudi Arabistan' ın müdahaleci politikalarının baskısı altında ve İran' ın müdahalesi yalanı sebebi ile Kuveyt, İran' ın Kuveyt Büyükelçisi olan Aliraze Enayati' yi Persona Non Grata (İstenmeyen Adam) ilan ederek 48 saat içinde ülkeyi terk etmesi gerektiğini duyurdu" ifadeleri kullanılmıştı.