İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin referandum hazırlığıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

TÜM ANLAŞMALAR İPTAL


Referandumun yapılması ve Barzani yönetiminin bağımsızlık kazanması durumunda anlaşmaların gözden geçirileceğini ifade eden Şemhani, Erbil ile yapılan tüm anlaşmaların iptal edileceğini söyledi.

SINIR KAPILARI DA KAPANACAK


İranlı üst düzey yetkili, "Kürt yönetimi Irak’tan ayrılırsa bütün sınır kapıları ve yollar kapatılacaktır” ifadelerini kullandı.

25 EYLÜL'DE REFERANDUM VAR


Mesut Barzani, referandumdan vazgeçmediklerini, 25 Eylül'de referandumun yapılacağını açıklamıştı.

SUUDİ ARABİSTAN DESTEK VERDİ

Türkiye'nin de içinde yer aldığı bölge ülkeleri ve ABD'nin karşı çıktığı bağımsızlık referandumundan önce, Suudi Arabistan'ın üst düzey bir heyeti Irak'ın kuzeyinde bulunan Kürt yönetici Mesud Barzani'yi ziyaret etti.

Kuzey Irak'ın Pirmam kentinde gerçekleştirilen görüşmeye, Suudi Arabistan Kralı Selman'ı temsilen, Körfez İşleri Bakanı Tamir el Sabhan katıldı.

KRAL SELMAN: KÜRDİSTAN'A SAYGILARIMI SUNUYORUM


Barzani'nin sözcüleri tarafından yapılan açıklamaya göre, Suudi Arabistan Körfez İşleri Bakanı Tamir el Sebhan, Barzani’ye, Suudi Kralı’nın selamını ileterek ülkesinin Kürdistan halkı ve peşmerge güçlerine saygılarını sundu, Kürdistan'a olan yakın ilgilerini tekrarladı.