İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile birlikte anayasaya aykırı olarak gerçekleşecek Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) tarafından yapılan sözde bağımsızlık referandumu hakkında görüşme yaptıkları belirtildi.

Ruhani, bölgesel ve uluslararası itirazlara ve büyük tepkilere rağmen IKBY'nin bugün yapmaya hazırlandığı referandumun karşısında yer aldıklarını tekrar hatırlattı.

IRAK'IN ATTIĞI TÜM ADIMLARIN ARKASINDAYIZ

Bağımsızlık referandumunun yapılmasının ‘Irak'ın birliğine olduğu gibi bölgenin güven ve istikrarında büyük sorunlara yol açacağını’ belirten İran Cumhurbaşkanı, ‘Tahran'ın, Irak'ın birliğini sağlamak için Bağdat'ın atacağı tüm adımları destekleyeceğini’ ifade etti.

İBADİ’DEN REFERANDUM AÇIKLAMASI

Irak Başbakanı Haydar El-İbadi, "Irak'ta Irkçı devlet kurulmasını reddediyoruz" açıklamasını yaptı.

SİNYALİ VERDİ! "GEREKEN ADIMLARI ATACAĞIZ"

"Referandum sonuçlarını tanımayacağız" açıklamasını yapan İbadi, "Irak'ın birliğini ve vatandaşların güvenliğini korumak için gereken adımları atacağız" ifadesini kullandı.

BARZANİ'DEN REFERANDUM AÇIKLAMASI

Barzani tartışmalı referandumla alakalı son kararını bugün açıklayacağı duyurulmuştu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, 1 gün kala yaptığı son açıklamada anayasaya aykırı sözde bağımsızlık referandumunun yarın yapılacağını yineledi.

Ofisinden yapılan açıklamada, Barzani'nin Erbil'in Salahaddin kasabasındaki başkanlık konutunda Birleşmiş Milletler (BM) Irak Temsilcisi Jan Kubis'i kabul ettiği belirtildi.