Türkiye ile beraber Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) illegal olarak yaptığı bağımsızlık referandumuna en sert tepkileri veren İran, referandumun ardında sokağa inip kutlama yapanlara ağır cezalar verdi.

Uluslararası örgütler ve iki Kürt partisinin haberlerine göre, sözde bağımsızlık referandumu sonrasında kutlama yapan birçok kişi İranlı güçler tarafından gözaltına alındı.

İRAN YAPTIRIMLARINA DEVAM EDİYOR

Referanduma az bir zaman kala, sınırdaki bazı yerleri bombalayan İran, halen sınıra yakın çevrelerde tatbikat çalışmalarını sürdürüyor. Tatbikat İran Devrim Muhafızları ve ordu birlikleri ile gerçekleştiriliyor.

MALİKİ’DEN ÇOK SERT UYARI

Nuri el-Maliki, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarda, "IKBY yetkililerine çağrımı tekrarlıyorum. Bağımsızlık için girdiğiniz durum felakate yol açıyor. Yanlış yoldan zaman geçmeden dönmelisiniz. Türkiye ve İran boykotta ciddi." ifadelerine yer verdi.

Nuri el-Maliki, Kürt yönetimine abluka ve ambargoların muhtemel etkileri nedeniyle Kürt vatandaşlarına merhametli olmaları çağrısı yaptı.

ABD’DEN SKANDAL REFERANDUM AÇIKLAMASI

Diğer yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın illegal referandumu gerçekleştiren IKBY'ye ilişkin yaptığı açıklamalar hakkında görüşlerini ifade etti.