İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin kardeşi Hüseyin Feridun'un "mali suçlar" sebebiyle yargılandığı davada hakkında verilen para cezasını ödemediği gerekçesiyle tutuklandığı açıklandı.

İran Yargı Erki'ne ait Mizan Haber Ajansı'nın verdiği bilgiye göre, Yargı Erki Sözcüsü Gulamhüseyin Muhseni Ejei gerçekleştirdiği haftalık basın toplantısında, "mali suçlar" sebebiyle yargılandığı davada para cezasına mahkum edilen Feridun'un söz konusu teminatı ödemediği gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine konulduğunu aktarıldı.

Muhseni Ejei, sanıkları içerisinde Cumhurbaşkanı Ruhani'nin kardeşi Feridun'un da yer aldığı "mali suçlar" davasında kararın dün verildiğini söyledi.

Açıklanan karar gereği, Feridun'un para cezasına çarptırıldığını kaydeden Muhseni Ejeni, "Fakat bahsi geçen şahıs cezayı ödemediği için cezaevine konuldu." ifadelerini kullandı.

"Refah Bankası'na müdür atama olaylarına müdahil olduğu" gerekçesi
Muhseni Ejei, bu hususun geçici bir hapis cezası olmadığını, Feridun'un sadece para cezasını ödedikten sonra serbest bırakılacağının altını çizdi.

Bahsi geçen para cezasının tutaru hususunda bilgi sahibi olmadığını aktaran Yargı Erki Sözcüsü, dosyanın incelendiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Ruhani'nin kendisine özel kalem müdürü olarak atadığı, en küçük kardeşi Hüseyin Feridun'un, "banka müdürlerinin bordro davası ve Refah Bankası'na müdür tayin durumlarına müdahil olduğu" için suçlu bulunduğu dile getiriliyor.

İran eski cumhurbaşkanlarından Mahmud Ahmedinejad'ın yardımcısı Hamid Bakayi de görev yaptığı süreçte karıştığı "mali suçlar" sebebiyle 15 milyon 350 bin dolar tutarındaki para cezasını ödeyemediği için tutuklanarak ceza evine gönderilmişti.