Irak Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Bağdat'ın İran ve Türkiye ile koordinasyonlu bir şekilde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınır kapılarının kontrolünü ele geçirmeyi planladığı belirtildi.

HAREKETE GEÇİLECEĞİ AÇIKLANMIŞTI


Gün içerisinde Bağdat'tan yapılan açıklamalarda, Irak askeri konvoyunun IKBY kontrolündeki sınır kapıları güzergahında harekete geçeceği açıklanmıştı.

IKBY DEVRETMEYECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI


IKBY hükümetinden yapılan açıklamada ise, kendilerine sınır kapılarının teslim edilmesi konusunda bir talep gelmediği belirtilerek, sınır kapılarının kontrolünün Erbil yönetiminden Bağdat'a devredilmesinin söz konusu olmayacağı ifade edilmişti.

Irak merkezi hükümeti ile IKBY arasındaki sınır kapısı sorunu, 25 Eylül'de gerçekleştirilen bağımsızlık referandumundan bu yana sürüyor.

Öte yandan Türkiye IKBY'ne ilk yaptırımını uyguladı ve Erbil'e uçuşları iptal etti.

Başbakan Binali Yıldırım, ‘Bugün saat 18.00’den itibaren Türkiye'den Süleymaniye'ye ve Erbil'e gerçekleşen tüm uçuşlar süresiz olarak iptal edilmiştir. Irak Merkezi Hükümeti'nin Sivil Havacılık İdaresinin verdiği karara bağlı olarak biz de Süleymaniye, Erbil'e uçuş yapmayacağız.’ açıklamasında bulundu.

Başbakan, belediye önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) illegal referandumun, bütün tepkilere ve tüm uyarılara rağmen yapıldığını tekrar hatırlattı.

İRAN’DAN BÜYÜK YAPTIRIM

Türkiye ve İran'ın tüm uyarı ve tepkilerini göze alarak gerçekleştirdiği sözde referandumdan geri dönmeyen Barzani yönetimi, bölgede yaşanan gerginliği yükseltti.

Referandum sonuçlarını tanımayacağını ifade eden İran, bağımsızlık referandumunu gerçekleştirdiği için Barzani yönetimine karşı uygulayacağı yaptırımları önceden belirtmişti.