Irak Başbakanı Haydar İbadi, Türkmenlerin yaşadığı Telafer bölgesinin terör örgütü DEAŞ’tan tamamen kurtarıldığını ilan etti.

İbadi yaptığı açıklamada, "Telafer’i DAEŞ teröristlerinden temizledik, bölge özgürlüğüne kavuşan Musul’a katılarak ulusa geri kazandırıldı’’ ifadelerini kullandı.

Irak’ın Musul şehrine ait  Telafer bölgesi geçtiğimiz hafta DEAŞ’tan temizlenmişti. Fakat bölgenin merkezine yakın yerlerde terör örgütüyle çatışmalar devam ediyordu.

SERT BİR DİRENİŞLE KARŞILAŞTILAR

Iraklı askeri yetkililer, Irak güçlerinin Telafer’den kaçan DEAŞ militanlarının toplandığı Ayadiya kasabasında çok sert bir direnişle karşılaştıklarını ve direnişin Musul’da karşılaştıklarından çok daha kötü olduğu belirtmişti.

Yetkililer, yüzlerce militanın kasabadaki ev ve binalarda konuşlanarak hükümet güçlerinin ilerleyişini zorlaştırdığını vurgulamıştı.

Irak’ın Suriye ile sınırın yakınında stratejik olarak önemli bir bölge olan Telafer 2014 yılında DEAŞ militanların eline geçmeden önce 750 bin kişinin yaşadığı yerdi.

TÜRKİYE'DE BİR AÇIKLAMA YAPTI

Yapılan açıklamada, "Tarih boyunca Iraklı Türkmen soydaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı ve Haziran 2014'ten bu yana DEAŞ terör örgütünün işgali altında yer alan Telafer'in kurtarılması adına 20 Ağustos 2017 tarihinde başlatılan askeri operasyonun başarıyla neticelenmiş olmasından memnuniyet duyuyoruz" ifadeleri kullanıldı.