Irak meclisi tarafından yapılan oylamada, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül tarihinde yapacağı ‘bağımsızlık referandumunu’ reddedildi.

İBADİ ÖNLEM ALACAK

Irak Başbakanı İbadi, söz konusu durum için gerekli önlemlerin alınması için görevlendirildi. Aldığı yetki ile Kuzey Irak'ta bulunan Kürt yönetimine askeri müdahalede bulunabilecek.

BARZANİ REFERANDUMDA KARARLI

IKBY Başkanı Mesut Barzani, 7 Haziran tarihinde siyasi partilerle birlikte yaptığı görüşme sonrasında uzunca bir zamandır karara varılamayan bağımsızlık referandumunun 25 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirileceğini haber vermişti.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ise Barzani tarafından referandum ilanı sonra yapılan konuşmada, ‘bunun anayasaya uymadığını ifade ederek, çıkan sonucu tanımayacaklarını’ belirtmişti.

BARZANİ’NİN REFERANDUMUNDA MOSSAD ve ABD PARMAĞI

Irak ve Suriye’de binlerce Arap, Türkmen ve Kürt için 25 Eylül Kuzey Irak oylamasının yaşami önem taşımakta. Referandum sonrası bölgeyi büyük bir tehlikenin beklediğini vurgulayan Irak Eski Milletvekili Feyha Bayatlı, Yeni Şafak’a çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kerkük, Musul Duhok hatta Erbil’in büyük bir nüfus oyunu ile 1991 senesinden başlayarak bugünler için hazırlandığına dikkat çeken Iraklı vekil, bugün de Rakka, Haseke ve Halep Kuzeyi’nde benzer oyunun aynı aktörler tarafından sahnelendiğini açıkladı.