Irak ordusu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) elinde bulunan ve tartışmalı olarak kabul edilen bölgelere yönelik yapılan askeri harekatta bütün hedeflerde başarıya ulaşıldığını duyurdu.

2014’te DAEŞ terörünü fırsat bilen Mesut Barzani, Kerkük, Sincar, Mahmur, Celavla ve Hanekin gibi tartışmalı bölgeleri topraklarına katmıştı. Tartışmalı referandumdan geri atmayan Barzani, 48 saat içinde bu yerleri tamamen kaybetti.

Böylelikle peşmerge güçleri Haziran 2014'teki sınırlarına çekilmiş oldu.

NELER OLMUŞTU ?

Irak merkezi hükümetine bağlı güçlerin Kerkük kentinin tamamında kontrolü sağlamasının ardından Peşmerge, Erbil-Kerkük karayolu üzerinde mevzi kazmaya başladı.

Irak ordusu, federal polis güçleri ve Haşdi Şabi'nin dün sabah saatlerinde başlattığı operasyon neticesinde kısa sürede Kerkük kent merkezinin tamamında kontrolü sağlamasından tedirgin olan Peşmerge, söz konusu güçlerin daha fazla ilerlemesine karşın Kerkük-Erbil karayolu üzerinde yeni hendekler kazıp mevziler kurmaya başladı. Peşmerge güçlerinin, Erbil'den yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta bulunan kontrol noktalarında mevzilerini güçlendirdiği ve yol boyunca konuşlandıkları görüldü.

KERKÜK'E DÖNÜŞLER BAŞLADI

Öte yandan olası çatışmalar nedeniyle dün Kerkük'ü terk ederek Erbil ve Süleymaniye'ye kaçan Kürt aileler, yeniden evlerine dönmeye başladı. Sivillerin Kerkük'e dönüşlerinde kent girişindeki kontrol noktalarında yer yer izdiham oluştu.

HAYAT NORMALE DÖNÜYOR

Kerkük kent merkezinde ise hayat önceki güne nazaran normale döndü. Vekaleten göreve atanan yeni Vali Rakan Said'in çağrısı üzerine kamu çalışanları bu sabah yeniden iş başı yaparken, okullar da kapılarını öğrencilere açtı. Kerkük kent merkezinin güvenliği federal polis güçleri tarafından sağlanıyor.

Öte yandan Irak güvenlik güçleri, Musul'un güneydoğusundaki Mahmur ilçesine girdi, Peşmerge güçleri ise geri çekildi. Durumu yakından takip ettiklerini ve teyakkuzda olduklarını belirten peşmerge komutanı, “Haşdi Şabi güçleri yakın, hareketlilikleri var” bilgisini verdi. Haşdi Şabi ve Iraklı güçler dünden bu yana Kerkük, Dakuk, Gulala,Tuzhurmatu ve Sincar'a girmişti. Açıklamada, Ezidi peşmergelerle ve Heşdi Şabi içindeki bir grup arasında çatışma yaşanmaması konusunda anlaşma sağlandığı ifade edildi.

SİNCAR GERİ ALINDI

Heşdi Şabi'nin içindeki Ezidi grubun Sincar'a girdiği kaydedildi. Musul'un kuzeydoğusunda yer alan Başika kasabasında Ezidi, Müslüman ve Şebek Kürtlerin yanı sıra az sayıda Arap ve Hristiyan da yaşıyor.

PEŞMERGE MAHMUR'DAN DA ÇEKİLDİ

Irak merkezi hükümetine bağlı güvenlik güçlerinin, Musul'un Mahmur ilçe merkezine girdiği ve Peşmerge'nin çekildiği bildirildi.

DEAŞ saldırılarından önce Başika'nın nüfusu 140 bin dolayındaydı. Başika merkezinin nüfusunun yüzde 70'ini Ezidi Kürtler, yüzde 20'sini Hristiyanlar, yüzde 10'unu da Müslüman Kürt ve Araplar oluşturuyordu.