Irak Meclis Başkanı Selim el-Cuburi, Irak Federal Mahkemesi tarafından durdurulmasına karar verilen sözde bağımsızlık referandumunun yasal olarak gerçekleşmediğini hatırlatarak, hükümete ‘ülkenin birliğini koruması’ gerektiği yönünde açıklamalarda bulundu.

Cuburi, meclis oturumunda gerçekleştirdiği konuşmasında, ‘Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) sözde bağımsızlık referandum kararı yasalara aykırıdır. Hükümeti ülkenin birlik ve güvenliğini koruması için gerekli önlemleri almaya çağırıyoruz.’ dedi.

BAŞBAKANDAN FLAŞ REFERANDUM AÇIKLAMASI

Başbakan Yıldırım, "Bu referandum dünyanın tüm ikazlarına karşın, başta komşular, İran, Türkiye olmak üzere bütün BM'ye tabi ülkeler bu referanduma karşı görüşlerini ortaya koydular. Bir inatlaşmaya gitti Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetim ve bu referandumu yapıyor. Biz açıkça ifade ettik, bu referandum gayri meşrudur, sonuçları tanınmayacaktır, yok hükmündedir.

Kararlar üç grup altında ele alınacak. Ekonomik boyuttaki karar, siyasi-diplomatik, üçüncü güvenlik ve askeri boyut. Dün itibariyle Bağdat, bizimkine benzer bir toplantı yaptı ve karar aldılar. Başta İran ve Türkiye olmak üzere muhatabın kendileri olduğunu, ilgili ülkelerin verecekleri kararda muhatabın Bağdat olması gerektiği bilgilendirmesi yaptılar

Başbakan'ın açıklamasında ön plana çıkan kısım ise; "Vatandaş rahat olsun, savaşa girdiğimiz yok. Bunlar noktasal operasyonlardır. Biz ülkemizin güvenliğini ilgilendiren konularda sınır ötesi tedbir alıyoruz." dedi.