Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Meclisi tarafından basın ofisinden yapılan bildiriye göre, parlamentonun yarın açılacağını ve mevcut oturumunu planlaması için milletvekillerinden gerekli imzaların toplanarak yeterlilik kazandığı belirtildi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro Sorumlusu Mela Bahtiyar, dün gerçekleştirdiği basın görüşmesinde, meclisin çalışmalara başlaması durumunda Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve bölgede muhalefette önde olan Goran (Değişim) Hareketi ile aralarında anlaşma olduğunu ifade etmişti.

IKBY Yüksek Referandum Heyeti, geçtiğimiz haftasonu IKBY Başkanı Mesut Barzani ile beraber olduğu toplantıdan sonra yaptığı konuşmada, iki yıldır toplanamayan meclisin 14 Eylül tarihinde açılmasına karar verildiğini belirtmişti.

BARZANİ’Yİ İKNA ETTİLER

Gorran hareketinin kendine ait KNN medya kanalının öne sürdüğü iddiaya göre Barzani'nin 25 Eylül tarihinde gerçekleştirmeyi düşündüğü referandumda ertelenmeye gidilebilir.

Haberin iddiasına göre, söz konusu durum ile ilgili olarak, İranlı general Kasım Süleymani ve ABD'nin DAEŞ ile mücadele özel temsilcisi Brett Mcgurk harekete geçti.

BARZANİ İKNA OLDU

Konu ile ilgilenmek için Kasım Süleymani Erbil ve Süleymaniye devreye girmek durumunda kaldı. Barzani, ikili ile görüşmesinden sonra referandumda ertelemeye gidilmesi gerektiğine karar verdi.

Yayınlanan habere bakılırsa, İran ve ABD, Bağdat’la birlikte yeni anlaşmaların peşinde olduğu görülüyor.