İngiltere' nin Avrupa Birliği' nden (AB) ayrılmasına (Brexit) dair görüşmelerin ikinci turunun Belçika' nın Brüksel şehrinde başladığı bildirildi . Hafta boyu sürecek müzakereler öncesinde AB Komisyonu'nun Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier ve İngiltere Brexit Bakanı David Davis basına açıklamalarda bulundu.

"Görüşmelerde artık meselelerin derinine ineceğiz" diyen Barnier aşama kaydetmek adına tarafların farklı hususlar hakkındaki tavırlarını net şekilde ortaya koyması gerektiğini bildirdi. Barnier, görüşmelerde öncelikli olarak ele alınacak meseleleri vatandaşlık hakları, mali anlaşma ve diğer ayrılma konuları olarak sıralandı. Davis de müzakerelerde konuların özüne gireceklerini, taraflar arasındaki benzerlik ve farklılıkları belirleyerek çalışmalarını yürüteceklerini kaydetti.

DAVİS: ARTIK İŞE KOYULMA ZAMANI!

Kuzey İrlanda' nın hudut durumunu da koun alacaklarını ifade eden Davis, "Artık işe koyulma zamanı geldi" diye konuştu. AB' den ayrılma süreci görüşmelerinin Haziranda yapılan ilk turunda taraflar öncelikler ve tarihler konusunda anlaşmaya varmıştı. Buna göre, görüşmeye taraf olanlar ayda bir hafta görüşme yapacak. İlk aşamada müzakereler, vatandaş hakları, İngiltere'nin AB'ye ödeyeceği parayı kapsayan mali anlaşma ve diğer konular olmak üzere üç gruba ayrıldı. İngiltere, geçtiğimiz sene Haziran ayında yapılan referandum ile Avrupa Birliği' nden çıkma kararı almış, 29 Mart' ta da Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesini işleterek ayrılık sürecini resmen başlatmıştı.