Raporda, YPG'ye katılan İngilizlerin, İngiltere için bir güvenlik tehdidi oluşturduğu aktarılıyor ve İngiliz hükümetinden PKK propagandasına karşı harekete geçmesi talep ediliyor.

Henry Jackson Derneği'nin raporunun başlığı, "Unutulmuş yabancı savaşçılar: Suriye'deki PKK".

Raporda, YPG'ye katılan tüm militanların bu örgüt ile PKK arasındaki ilişkinin farkında olmadığına vurgu yapılıyor.

Vurgulanan diğer noktalar ise YPG'ye katılanların İngiltere'ye geri gelince "terör eylemleri ya da yalnız kurt saldırıları gerçekleşme" olasılığı bulunduğu ve İngiliz hükümetinin İngilizlerin YPG'ye katılmasına karşı tedbir alması gerektiği.

2014'ten bu güne içlerinde İngiltere'nin de yer aldığı Batı ülkelerinden yüzlerce gönüllü YPG'ye katılmıştı. YPG bu kişilerin savaştığı "YPG Enternasyonalist Taburu"nu kurmuştu.

Henry Jackson Derneği'ne göre de YPG'ye şu ana dek en az 12 ülkeden onlarca gönüllü katıldı.

İngiltere İçişleri Bakanlığı ise Suriye ve Irak'taki çatışmalara katılmaya giden İngilizlerin ülkeye döndüklerinde güvenlik incelemesinden geçtiğini belirtiyor.

'AVRUPA'DAKİ KÜRTLERİ...'

Henry Jackson Derneği bünyesindeki "Radikalleşme ve Terörizme Yanıt Merkezi"nin raporunda PKK ile alakalı şu ifadeler yer alıyor:

"PKK, Abdullah Öcalan'ın kişi kültü etrafında kurulmuş, diğer Kürt ve solcu gruplara saldırmış, kendisine itiraz eden yüzlerce kişiyi öldürmüştür. Türkiye'nin tatil beldelerinde Batılıları öldüren ve fidye için kaçıran bu örgüt, organize suç etrafında kuruludur ve Avrupa'daki Kürtleri haraca bağlamak, para aklamak, insan ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi faaliyetler yürütmektedir."

Raporda bu kişilere silah ve patlayıcı eğitimi verilmesinin bir risk taşıdığına da dikkat çekiliyor.