Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB) tüm tepkilere rağmen illegal olan sözde referandumun sonuçlarını hala açıklamadı. Seçimin bitmesinin üzerinden hemen hemen 16 saat geçti ama 5,2 milyon kişinin oy kullanması beklenen ve 3 milyon kişinin oy kullandığı referandumda yalnızca 282 bin 17 kişinin oy ortalaması belirlendi.

Sonuçların 72 saat içinde açıklanacağı yönünde açıklama yapılırken, medyada yapılan haberlere itibar edilmemesi istendi.

NETANYAHU REFERANDUM HAKKINDA YASAK GETİRDİ

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, dün Kuzey Irak'ta anayasaya aykırı olarak gerçekleştirilen sözde bağımsızlık referandumu ile ilgili hükümet adına yorum yapılmasına yasak getirdi.

IKBY tarafında yapılan referandum hakkında fikirleri sorulan İsrailli bir bakan dün Reuters'e yaptığı konuşmasında, ‘Netanyahu bu konuda konuşmamızı istemiyor’ dedi. Bir diğer İsrailli yönetici de bu şekilde bir emir geldiğini belirtti ve söz konusu durumun çok hassas olduğunu ifade etti.

YAPTIRIMLAR BAŞLADI

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Bağdat'ta Ortak Operasyonlar Komutanlığı'nı ziyaret ettikten sonra referandum hakkıonda önemli açıklamalarda bulundu.

İbadi, ‘Anayasaya aykırı olarak yapılan bu referandum büyük risk taşıyordu. Federal Mahkeme kararı hiçe sayılarak gerçekleştirildi. Bu referandum anayasal değildir ve bundan dolayı sonuçlarını tanımayacağız.’ şeklinde konuştu.