Irak'ın kuzeyinde düzenlenen sözde bağımsızlık referandumundan sonra bölgede gerginlik günden güne tırmanıyor.

YETKİ İBADİ'NİN ELİNDE

Irak Başbakanı Haydar el İbadi'nin askeri operasyonları işaret etmesinden sonra Irak Meclisi'nden çok kritik bir karar çıktı.

Meclis, Başbakan İbadi'ye Kerkük'e asker gönderme yetkisini verdi. Artık karar İbadi'de..

3 GÜN SÜRE VERİLMİŞTİ!

Irak Başbakanı İbadi, sınır kontrollerinin 3 gün içersinde Bağdat'a verilmemesi durumunda IKBY'ye yaptırım uygulayacaklarını duyurdu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde gerçekleştirilen korsan bağımsızlık referandumuyla ilgili pek çok ülkeden tepkiler gelmekte..

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de referandumu gerçekleştiren yetkililere karşı gereken önlemlerin artıracaklarını söyledi.

"SINIR KONTROLLERİ VERİLMESSE HAVA UÇUŞLARI DURUR"

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, sınır kontrollerinin 3 gün içinde Bağdat'a verilmemesi durumunda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) çift yönlü tüm uluslararası hava uçuşlarını durduracaklarını duyurdu.

"MÜZAKERELERDE BULUNMAYACAĞIZ"

İbadi, gerçekleştirdiği basın toplantısında, "Referandumun tüm Irak ve IKBY'ye olumsuz etkileri oluyor. Bu tek taraflı bir adım, bununla ortaklık anlayışıyla ve uluslararası irade dinlenmemiştir. Irak'ın birliği ve egemenliğinden asla taviz vermeyiz. Referandumun sonucuyla ilgili müzakerelerde bulunmayı düşünmüyoruz." dedi.