Hollanda'da, 15 Mart 2017'de gerçekleştiren genel seçimlerin üzerinden 126 gün geçmesine karşın halen hükümet kurulamadı.

Hükümeti kurmakla görevli olan eski Başbakan Yardımcısı Gerrit Zalm, gerçekleştirdiği basın toplantısında, koalisyon görüşmelerindeki son durum hakkında açıklama yaptı.

Zalm, dört parti içerisinde gerçekleştirilen müzakereler için umutlu olduğunu ancak başarıyla sonuçlanacağına ilişkin söz veremeyeceğini ifade etti.

Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD), Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA), Demokrat 66 (D66) ve Hristiyan Birlik Partisi'nin (CU) kimi ciddi hususlar üzerinde anlaştığını belirten Zalm, fakat hükümetin kurulması adına daha uzun bir yol olduğunu kaydetti.

Zalm, "Bütün hususlar üzerinde anlaşma sağlanmadan bu iş tamamdır diyemeyiz. Hükümetin ne zaman kurulacağına ilişkin bir fikir yürütemem. İki hafta tatilin ardından dört parti tekrar müzakereleri sürdürecek." açıklamasını yaptı.

Dört partinin siyasi önderleri de bazen fikir ayrılıkları nedeniyle görüşmelerin sıkıntılı geçtiğini ve görüşmelerin daha bitmediğini aktardı.

Ülkedeki hiçbir siyasi parti, mecliste 20 milletvekilliği ile ikinci büyük siyasi parti olan aşırı sağcı Geert Wilders'in önderliğindeki Özgürlük Partisi (PVV) ile koalisyon kurmak istemiyor.

Hollanda'da, 15 Mart 2017'de yapılan genel seçimler sonuçlarına göre hiçbir parti, tek başına hükümet kuracak çoğunluğa ulaşamadı.