Hollanda'nın Rotterdam şehrindeki Melanchton Lisesi'nin Schiebroek şubesinin öğrenciler ve velilere ilettiği diploma töreni davetiyesinde, öğrencilerin törene başörtülü gelmelerinin yasak olduğu aktarıldı.

Türk asıllı milletvekilleri tarafından oluşturulan Denk Partisi ve Müslümanların oluşturduğu Rotterdam Büyükşehir Belediyesini temsil eden NİDA Partisi, başörtüsü kararına tepki göstererek okuldan açıklama yapmasını talep etti.

Melanchton okullarının genel müdürü Nico van den Eijkel, gazetecilere verdiği demeçte, bunun bir yanlışlık olduğunu ileri sürdü.

Davetiyedeki başörtüsü yasağı ifadesi için üzgün olduğunu ifade eden Van Den Eijkel, "Her şubemiz için geçerli değil ancak mektubu gönderen Schiebroek şubemizin kurallarına göre öğrencilerin başörtüsü kullanması zaten yasak. Diploma töreni için davet mektubunda bu kural ne yazık ki şansız biçimde gereksiz yere belirtilmiş." şeklinde açıklama yaptı

Törene bütün öğrencilerin davetli olduğunun altını çizen Van Den Eijkel, normalde yasak olan başörtü kuralının törende geçerli sayılmayacağını belirtti.

AVRUPA'DA İSLAMOFOBİ GİDEREK ARTIYOR

Avrupa'da son zamanlarda camilere ve Müslüman halka yönelik ciddi bir saldırılar yaşanmıştı. Avrupa hükümetleri ise bunları engellemek yerine olayları daha da kışkırtmaya devam ediyor. Bunun son örneğini Hollanda başörtüsü yasağıyla göstermiş oldu.