Hindistan'lı ünlü şarkıcı Gurmeet Ram Rahim Singh, cinsel istismardan suçlu bulununca ülkede isyan çıktı. Binlerce takipçisi olan Guru Ram Rahim Sign, Haryana Panchkula'daki mahkeme tarafından iki kadın takipçisine t*cavüz suçundan suçlu bulundu ve yedi yıl hapse mahkum edildi. Yargılanmasına 2008 yılında başlanan ve binlerce takipçisi olan Hintli Guru’nun suçlu bulunması müritlerini harekete geçirdi.

Guru Ram Rahim Singh'in 2002 yılında iki kadın takipçisine t*cavüz suçundan mahkum olunca Haryana'daki Panchkula kasabasında büyük çatışmalar, kundaklama ve şiddet olayları yaşandı. Mahkemenin kararına itiraz eden Singh'in takipçileri, Pencap ve Haryana’da hükümet binalarını ve otobüsleri ateşe verdi. Tren ve otobüs seferleri iptal edildi, okullar tatil oldu. Pencap ve Haryana Yüksek Mahkemesi, Guru’nun sahip olduğu tüm mülklere el konulmasına ve kamu zararının buradan karşılanmasına karar verdi.

Yüksek Mahkeme, hükümetten Haryana'ya daha fazla ordu birliği göndermesini istedi. Bunun üzerine ordu birlikleri kente giriş yaptı. Şiddet olayları sürerken Pencap’daki Balluanna demiryolu istasyonu ateşe verildi, trenler yakıldı. Göz yaşartıcı gaz kullanan güvenlik güçleri olayların Dera'nın merkezi olan Sirsa'da şiddetlenerek devam ettiğini kaydetti. Kentlerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Başbakan Narendra Modi şiddet olayları konusunda bilgilendirildi. İçişleri Bakanı Rajnath Singh, durumdan en kötü etkilenen iki eyalet olan Pencap'la Haryana'nın il başkanlarıyla konuştu.