G20 Liderler Zirvesi'nde paylaşılan terörle mücadele bildirisinde, G20 liderlerinin dünya genelindeki terörist saldırıları şiddetle kınadığı, terörizme ve finansmanına karşı mücadelede ortaklık mesajı verdikleri kaydedildi.

Almanya’nın Hamburg şehrinde gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi'nde, G20 liderlerinin terörle mücadele hususunda ortak görüşlerini belirten 21 maddelik bildiri paylaşıldı.

Bildiride, genel olarak terörle mücadelede uluslararası sözlerin yerine getirilmesi ve ortaklığın geliştirilmesi, terörün finansmanına karşı mücadele ve terörizme yönelik radikalleşmeye ve terörist hedeflerle internet kullanmaya karşı mücadele hususları yer aldı.

TERÖRİZM MÜCADELE EDİLMESİ GEREKEN BİR FELAKET

G20 liderlerinin tüm dünya genelindeki terörist saldırıları şiddetle kınadığı, terörizme ve finansmanına yönelik mücadelede birleştiklerin altı çizilen bildiride, "Bu vahşi eylemler, güvenliğimizi yükseltmek ve vatandaşlarımızı korumak adına işbirliği yapma kararlılığımızı kuvvetlendirdi. Terörizm, savaşılması gereken küresel bir felaket ve terörün güvenli limanları dünyanın her yerinde yok edilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Bildiride, liderlerin terörle mücadele hususundaki tüm önlemlerin, Birleşmiş Milletler (BM) tüzüğüne ve uluslararası insan hakları hukuku da dahil olmak üzere uluslararası hukuktaki tüm yükümlülüklere uyumlu biçimde uygulanması gerektiğini teyit ettikleri aktarıldı