Bakanlar Kuruluna 21 Haziran'da götürülen "Fransa'da OHAL uygulamasına ilişkin yasa tasarısı" Fransa Ulusal Meclisinde oylandı.

Hafta içerisinde Meclis ve Senatonun alakalı komisyonlarından geçen tasarının Ulusal Meclisteki oylamasına 577 milletvekilinden 150'si yer aldı.

OHAL'i 1 Kasım'a dek uzatmayı amaçlayan tasarı 13'e karşı 137 oyla onaylandı. 130 kişinin yaşamını yitirdiği Paris saldırıları esnasında açıklanan OHAL, daha önce 5 defa uzatılmıştı. 6'ncı kez uzatılması onaylanan uygulama, ilerleyen günlerde Senato'nun onayına sunulacak. Tasarının buradan da kabul edilerek yasalaşacağına kesin gözüyle bakılıyor.

OHAL KALKIYOR FAKAT ETKİLERİ KALICI


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, pazartesi günü milletvekili ve senatörleri buluşturduğu Kongredeki konuşmasında, OHAL uygulamasını sonbaharda bitireceklerini açıklamıştı.

Normalde OHAL uygulaması kaldırılırken, uygulamanın getirdiği yetki ve kısıtlamalar, hükümetin oluşturduğu terörle mücadele kanunu dahiline aktarılıyor. Hükümet, terörle mücadele yasası kabul edilinceye kadar OHAL'in devam ettirilmesine karar verdi.

Yeni kanuna göre, adli makamların yetkisinde olan birçok güç, valiliklere aktarılıyor OHAL uygulamaları içerisinde bulunan, adrese baskınlar, aramalar, güvenlik bölgesi ilan etme, ev hapisleri gibi çok sayıda güvenlik önlemi yeni yasada yer alacak ve valiliklerin emrinde olacak.