Philippe'in 577 milletvekilli Ulusal Mecliste hükümetinin programını okumasından sonra gerçekleştirilen güven oylamasında 370 milletvekili hükümeti destekledi.

Toplam 566 milletvekilinin yer aldığı oylamada 67 aleyhte, 129 çekimser oy kullanıldı.

Başbakan Philippe, oylamadan önce yaptığı, hükümet programını kapsayan konuşmasında daha çok ekonomik ve sosyal konulara yer verdi.

Philippe'in konuşmasında en çok göze çarpan konular kamu harcamalarının azaltılması şeklinde tedbirler alınacağı ve ülkede devam eden olağanüstü halin en fazla 1 Kasım'da kaldırılacağı oldu.

Başbakan Philippe, yasa dışı göçle mücadele etmek ve iltica sistemini tekrardan düzenlemek adına aldıkları kimi kararları önümüzdeki hafta açıklayacaklarını da belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da dün Versay Sarayı'nda Ulusal Meclis ve Senatoyu "Kongre" şeklinde toplamış ve hükümet programları için bilgi vermişti.

Macron'un önemli ve acil konularda başvurulan Kongre şeklinde toplanma yöntemini tercih etmesi özellikle sol ve aşırı sol politikacıların eleştirilerine sebep olmuştu.

Cumhurbaşkanı Macron'un hükümetin güven oylamasından önce Kongre toplama kararı alması, hükümet politikalarının ana kararlaştırıcısının kendisi olduğunu göstermek hedefini taşıdığı şeklindeki tartışmaları da beraberinde getirmişti,

Macron'un Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketinin Ulusal Mecliste 314 milletvekili bulunuyor.