Avrupa Birliği' nden ayrılma (brexit) kararı alan İngiltere, ayrılış sürecini resmen başlattı. Sürecin ayrıntıları hala belirsizliğini korurken; Fransa, okullarda dağıttığı Avrupa Birliği kitapçığını güncelledi.

HAZIRLANAN KİTAPÇIKLARDA İNGİLTERE' NİN ÜZERİ BOYALI

İngiltere' nin Birlik' e üye ülkeler arasından çıkarılması ile artık Fransa' da dağıtılan kitapçıkta Avrupa Birliği üyesi ülke sayısı 27 olarak belirtilmekte. Her bir üyenin ulusal bayraklara ve farklı renklere sahip olarak işaretlendiği haritada, İngiltere’ nin üzeri boyanmamış durumda.

 

Fransızlar İngiltere'yi haritadan çıkardı

 

ON YIL SONRA GELEN DEĞİŞİKLİK 

The Independent' in yapmış olduğu haber doğrultusunda, ilk olarak 2007 senesinde basılan kitapçık Mayıs 2017’ de güncellendi.

ANGELA MERKEL - EMMANUEL MACRON İLİŞKİSİ 

Fransa; İngiltere' nin Brexit (Avrupa Birliği' nden çıkış) kararı ve Amerika Birleşik Devletleri' nin iklim anlaşmasından çekilme kararından sonra Avrupa Birliği' nin başat güçlerinden olan  Almanya ile ilişkilerini güçlü tutmaya çalışıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Makron, G20 Zirvesi öncesi Almanya' da yapmış olduğu açıklama ile Avrupa Birliği' nin güçlenmesi adına sıkı bir çalışma içerisinde olacaklarını ifade etmişti.