Filistin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, BM Güvenlik Konseyinden Filistinlileri "işgalci İsrail'in ve yerleşimcilerin şiddetinden koruyacak siyasi gücü ortaya koymasını" talep etti.

BM Güvenlik Konseyindeki Mescid-i Aksa toplantısından önce basın mensuplarına açıklama yapan Mansur, İsrail'in Mescid-i Aksa'yı ibadete kapatmasının "son derece çirkin bir eylem" olduğunu dile getirdi.

Kudüs ile Batı Şeria'da ortaya çıkan gerginliğin ve şiddet olaylarının İsrail'in BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal etmesinden kaynaklandığına vurgu yapan Mansur, BMGK'ya kararların uygulanması hususunda liderlik göstermesi ve İsrail'i kınaması çağrısında bulundu.

Mescid-i Aksa'nın statüsünü ihlal eden metal dedektörlerin acilen kaldırılması gerektiğinin altını çizen Mansur, Filistin halkının Mescid-i Aksayı korumak adına sokaklarda kalmaya sürdüreceğini sözlerine ekledi.

Silahları, tankları ve ordusuyla asıl şiddettin işgalci İsrail tarafından uygulandığını belirten Mansur, "BM Güvenlik Konseyinden Filistinlileri işgalci İsrail'in ve yerleşimcilerin şiddetinden koruyacak siyasi iradeyi ortaya koymasını istiyoruz." dedi.

DEDEKTÖR KONULDU


"Mescid-i Aksa Vakfı görevlileri ve namaza gelenlerin Harem-i Şerif'e girmeye başladığı" belirtilen açıklamada, "Girişlere yaş sınırlaması getirilmedi. Harem-i Şerif'in diğer kapıları da karar gereği düzenli olarak açılacak." ifadeleri kullanıldı.

METAL DEDEKTÖRE TEPKİ


Diğer taraftan içlerinde Mescid-i Aksa Vakfı Müdürü Ömer el-Kisvani ve Kudüs Yüksek Vakıf Konseyi Başkanı Şeyh Abdulazim Selheb'in de yer aldığı kimi Müslümanlar, aranarak Aksa'ya girmeyi kabul etmedi.

İsrail polisi Harem-i Şerif'in düzenli olarak açılacağının belirtmesinde sonra bu sabah üç gündür kapalı tuttuğu Mescid-i Aksa'nın kapılarına metal arama dedektörleri koymuştu.