Feylek er- Rahman' ın resmi Twitter hesabından paylaşmış olduğu beyanda, "Suriye Rejimi, 13 gündür saldırı düzenlediği Ayn Terma' da devam etmeyi gerçekleştirememesi üzerine, Feylek er- Rahman noktalarına, kullanımı milletlerarası hukuka göre uygun olmayan klor gazı ile  saldırı eylemi gerçekleştirdi." ifadesi kullanıldı. Yapılan beyanda, 30 kişinin gazdan etkilendiği ifade edildi. Grubun sözcüsü olan Vail İlvan, klor gazlı saldırının karadan, topçu atışları ile yapıldığını ifadelerine ekledi.

SALDIRIYA KARŞILIK VERDİK KİMYASAL KULLANDILAR

Rejim güçlerinin Ayn Terma' nın güney bölgesindeki Zemelka beldesinden devam etmeye çalışması üzerine, Feylek er-Rahman' ın karşılık verdiği yorumunda buludu. İlvan ek olarak, "Rejim güçlerinin saldırı eylemine cevap vererek 30 rejim yanlısı askeri öldürdük. Bunun üzerine kimyasal silaha başvurdular." diye açıklamada bulundu.

Sözcü İlvan, askeri karşıtların tamamının gazdan etkilenenlerini dile getirerek, durumların ciddiyetinin devam ettiğini ve 12 saat gözetimde kalacaklarını söyledi.

Esed rejimi, 4 Nisan' da Humus ilinde bulunan Şayrat üssünden kalkan uçaklar ile İdlib' e bağlı olan Han Şeyhun' da kimyasal silahla saldırı eylemi düzenlemişti. Yapılan saldırıda, en az 100 sivil vatandaş hayatını kaybederken 500' den fazla kişi yaralanmıştı. Amerika Birleşik Devletleri, 7 Nisan' da Şayrat' a saldırı düzenlemişti.