Fransız haber yayın kanalı AFP'ye açıklama yapan havaalanı üst yetkililerinden Talar Faik Salih, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) Erbil şehrine ilişkin tüm yabancı uçuşların cuma günü son bulacağını belirtti.

Salih, Erbil'e gerçekleştirilen tüm yabancı uçuşların, cuma günü akşam saat 18:00'den sonra uçuşların biteceğini ifade etti.

3 GÜN MÜHLET VERİLMİŞTİ

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, sınır kapılarının idarelerinin 3 gün içerisinde Bağdat'a verilmemesi durumunda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) çift yönlü tüm uluslararası hava uçuşlarını askıya alacağını ifade etmişti.

İLK AMBARGO

IKBY tarafında reddedilen bu durum sonrasında Irak Sivil Havacılık Kurumu, yabancı şirketlerin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne uçuşlarını cuma gününden başlayarak ertelenmesini istedi.

"MÜZAKERELERDE BULUNMAYACAĞIZ"

İbadi, gerçekleştirdiği basın toplantısında, "Referandumun tüm Irak ve IKBY'ye olumsuz etkileri oluyor. Bu tek taraflı bir adım, bununla ortaklık anlayışıyla ve uluslararası irade dinlenmemiştir. Irak'ın birliği ve egemenliğinden asla taviz vermeyiz. Referandumun sonucuyla ilgili müzakerelerde bulunmayı düşünmüyoruz." dedi.

TÜM KARA VE HAVA SINIR KAPILARI MERKEZDEN YÖNETİLECEK

Bir takım Kürt yetkililerin Irak yurttaşları arasında nefret duyguları yaydığını ifade eden İbadi, "Özellikle Kürt yurttaşlarımız olmak üzere hiçbir yurttaşımızın onuruna dokunmadık ve dokunmayız." dedi.