ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, sözde bağımsızlık referandumu hakkında yaptığı açıklamada, ‘ABD, dışarıdaki bölgeleri de içine almak kaydıyla IKBY'nin tek taraflı bağımsızlık için referandum gerçekleştirme kararı vermesi nedeniyle büyük hayal kırıklığı yaşamıştır.’ ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders "DEAŞ'ı ortadan kaldırmak ve İran'ı püskürtmek için birleşik bir Irak olmasını ümit ediyoruz" demişti.

ABD BAYRAKLARIYLA KUTLAMA

ABD sözcüsü tarafından bu açıklamalar yapılırken, Erbil'de ise ABD bayrakları ile birlikte kutlamalar düzenlendi. Bağımsızlık taraftarı vatandaşlar referandum sonuçları belirlenmeden önce ABD'ye ne kadar bağlı olduklarını sergiledi.

BARZANİYE YAPTIRIMLAR BAŞLADI

İran'ın sınır kapılarını Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) kapattığı bildirildi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, başkent Tahran'da gerçekleştirdiği basın toplantısında, "Irak devletinin toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Irak devletinin talebi üzerine hava sahamızı ve kara sınırlarımızı IKBY'ye kapattık." dedi.

Kasımi, İran'ın bundan sonraki adımlarının ne olacağı yönündeki soruya, "Bu konuda daha sonra açıklama yapılacaktır." karşılığını verdi. İran Ulusal Güvenlik Yüksek Şurası Sözcüsü Keyvan Husrevi, dün İran hava sahasının IKBY'ye kapandığını duyurmuştu.

Öte yandan İran dün hava sahasını IKBY'e kapattı.

İran Yüksek Güvenlik Konseyi, Bağdat yönetimin isteği üzerine İran hava sahasını Kuzey Irak'tan kalkan tüm uçaklar için kapattığını açıkladı.