Endonezya Cumhurbaşkanı olan Joko Widodo, ülkedeki polislere seslenerek, "Ülkeye giren ve tutuklanmaya direnen özellikle yabancı uyuşturucu kaçakçılarını vurun" talimatını verdi.

CUMHURBAŞKANI'NDAN POLİSLERE TAM YETKİ

Bir siyasi partinin etkinliğinde konuşan Widodo " Sert olun. Bilhassa ülkeye giren ve tutuklanmaya direnen yabancı uyuşturucu kaçakçıklarına karşı. Onları vurun zira şu anda narkotik bir acil durum ile karşı karşıyayız" dedi.
Endonezya' da sert uyuşturucu karşıtı yasalar bulunmakta. Cumhurbaşkanı Widodo daha önce de idam cezası alan uyuşturucu kaçakçılarının infazlarını onayladığı için eleştiri oklarına mağruz kalmıştı. İnsan hakları aktivistleri ve bazı ülkeler Endonezya' ya idam cezasını sonlandırması çağrısında bulunmuştu.

DAHA ÖNCE TAYVALI BİR SATICI ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Widodo' nun açıklaması bir hafta önce başkent Cakarta çevresinde bir polisin Tayvanlı bir kişi tarafından vurularak öldürülmesinin ardından geldi. Polis, ülkeye kristal metamfetamin sokmaya çalışan bir grubun üyesi olduğu öne sürülen Tayvanlının tutuklamaya direndiği için öldürüldüğünü duyurmuştu. Olayın ardından Ulusal Polis Şefi Tito Karnavian da polislere tutuklanmaya direnen uyuşturucu satıcılarını vurmaları talimatını verdiğini söylemişti.