Mısır güvenlik ekiplerinin ülkede yaşayan Doğu Türkistanlı Uygur Türklerinin yer aldığı mekanlara baskın düzenleyerek bazılarını gözaltına aldığı açıklandı.

Görgü şahitlerinden alınan bilgiye göre, Kahire'nin doğusundaki Hay es-Sabi bölgesinde yer alan Uygur lokantasına dün gece baskın yapan güvenlik ekipleri buradaki Uygur Türklerini gözaltına aldı. Gözaltına alınanların genelinin El-Ezher Üniversitesi'nde eğitim görmek için Mısır'da bulunduğu kaydedildi.

BAZI UYGURLAR GECEYİ DIŞARIDA GEÇİRDİ

Öğrencilerin dışında Doğu Türkistanlı Uygur Türklerinin iş yerlerine de baskınlar yapıldığı belirtildi. Bazı Uygurlar baskın korkusu nedeniyle geceyi dışarıda geçirdi.

"ÇİN AJANLARININ PARMAĞI VAR"

Diğer taraftan Türkistan İslam Derneği Yönetim Kurulu adına basın açıklaması gerçekleştiren Mustafa Canöz, "Çin Komünist Partisi'nin Doğu Türkistanlı Uygur Türklerini bastırıp korkutmak adına dünyanın her yerine ajanlarını gönderip Uygur Türklerini yakalatıp iadesini sağlamak için çalıştığını" savundu.

"MISIR'DA İKİNCİ BİR TAYLAND VAKASI YAŞANABİLİR"

Canöz açıklamasında şunları söyledi:

"Çin istihbaratı Mısır'da Mısır güvenlik ekipleri ile birlikte Doğu Türkistanlı Uygur Türklerine operasyonlar düzenliyor. Baskın yapılan Uygurlara ait iş yerlerinde yalnızca Doğu Türkistanlı Uygur Türkleri tutuklanarak Mısır zindanlarına gönderiliyor. Mısır'da İkinci bir Tayland vakası olabilir. Çin istihbaratı, dünyanın gözleri önünde Tayland’da yakalanan Uygur Türklerini askeri uçakla kafalarına çuval geçirerek Çin'e götürmüş ve dünyanın gözleri önünde 105 Uygur Türkünü katletmişti. Bilindiği gibi Çin'e gazeteciler giremiyor ve Birleşmiş Milletler dahil Çin kimseye bu konuda hesap vermiyor."