Çin Devlet Başkanı olan Şi Cinping, Çin ile Rusya arasındaki ilişkilerin tarihindeki en iyi dönemi yaşadığını söyledi. Çin kaynaklı Şinhua ajansının yapmış olduğu haber doğrultusunda Çin Devlet Başkanı Şi, Moskova' ya iki günlük ziyareti evvelinde Pekin' de gerçekleştirdiği açıklama ile iki ülkenin karşılıklı olarak üst düzey siyasi ve stratejik güveni inşa ettiğini ifade etti.

ÇİN DEVLET BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

Şi Cinping, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile iyi bir iş arkadaşlığı ve yakın dostluk münasebetine sahibiz." diye konuşarak, tarihte öenmli bir yere sahip olan İpek Yolu' nu tekrar canlandırmayı amaçlayan Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamında enerji, ticaret, yüksek teknoloji ve finans gibi birçok alanda Rusya ile iş birliğini artırmak istediklerini vurguladı.

İKİ ÜLKE EN İYİ STRATEJİK ORTAK

İki ülkenin birbirleri için en iyi stratejik ortak olduklarını kaydeden Çin Devlet Başkanı  Şi, "Çin ve Rusya ilişkileri, tarihinin en iyi dönemini yaşamakta." diye konuştu. Şi, iki ülke ilişkilerinin geleceğine duyduğu güveni dile getirerek Rusya ile olan ilişkilerin sağlıklı bir yolda gelişmesi için Putin ile çalışmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Şi, Moskova'daki temaslarını tamamladıktan sonra Hamburg'daki G20 Zirvesi için Almanya'ya geçecek.