Cuma günü Japonya üzerinden fırlattığı füzeyle, uluslararası baskıya rest çeken Kuzey Kore, 3 Eylül'de de altıncı ve en güçlü nükleer denemesini gerçekleştirdi.

ÇİN VE RUSYA'DAN ORTAT TATBİKAT

Çin'in resmi haber ajansı Xinhua, ortak askeri eğitim tatbikatlarının Rusya'nın doğu limanı Vladivotosk kıyısındaki Büyük Petro Körfezi ile Japonya'nın kuzeyinde Okhotsk Denizi'nin güney kesimi arasında yapılacağını açıkladı.

Öte yandan ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, BM Güvenlik Konseyi’nin Kuzey Kore için yapabileceği bir şey kalmadığını ifade ederek ABD'nin Kuzey Kore meselesini Pentagon'a bırakacağını belirtti.


ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, BM Güvenlik Konseyi’nin Kuzey Kore için yapabileceği bir şey kalmadığını ifade ederek ABD'nin Kuzey Kore meselesini Pentagon'a bırakacağını belirtti.

KUZEY KORE YOK OLACAK

CNN televizyonunda konuşma yapan Haley, ‘Kuzey Kore, nükleer çalışmalarına sonucunu düşünmeden devam ederse ABD hem kendini hemde müttefiklerini savunmak durumunda kalacak, buda Kuzey Kore’nin yok olmasına neden olacak. Herkes bu durumun farkında ama kimse savaş istemiyor.’ ifadelerini kullandı.

Olabilecek bütün yolları değerlendiklerini söyleyen Haley, askeri seçeneklerinde değerlendirildiğini belirtti.

BM’DEN KUZEY KORE ÇAĞRISI

BM Güvenlik Konseyi, Japonya ve ABD'nin isteği ile Kuzey Kore'nin son füze denemesini görüşmek için bir araya geldiler. Kapalı bir şekilde görüşülen oturumda, BM Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca, Konsey üyelerine bilgilendirme raporları sundu.