Bulgaristan'da Türklerin yoğun şekilde yaşadığı Asenovgrad bölgesi, ırkçı grupların eylemlerine sahne oluyor. Bulgaristan, son bir haftayı ülkedeki Türklere ve Romanlara karşı yapılan protestolarla geçirdi.

Türklerin yoğun şekilde bulunduğu Asenovgrad bölgesinde yaşanan protestolar sebebiyle, bölgede yaşayan Türk ve Müslümanların günlük yaşamlarını sürdürmekte zorlandıkları ve Bulgar güvenlik ekiplerinin bölge ve etrafında geniş kapsamlı tedbirler aldıkları açıklandı

PİKNİK KAVGASI TÜM ÜLKEYE YAYILDI

Durumun fitilini ateşleyen geçtiğimiz hafta bir piknikte Türk kökenli bir grupla, Bulgar sporcular arasında çıkan bir kavga oldu.

Bölgede yaşayan ve güvenlik sebebiyle adını vermek istemeyen bir görgü şahidi olayların başlama sebebini şu sözlerle aktardı: "Türklerin pikniğe gittiği bir yerde, kürek çeken Bulgar sporcular da bulunuyordu. Kürek çeken iki kız suya düşünce, Türkler bunlara yardıma koşuyor. Fakat Bulgar kızlar bunu, kendi gruplarına 'sarkıntılık edildi' olarak lanse etmişler. Sonra Bulgarlar küreklerle gelerek Türklere saldırdılar. Orada birçok evladımız yaralandı. Ambulanslarla hastaneye kaldırdılar. Fakat doktorlar düzgün bir biçimde yardım olmamışlar. Sonrasında 9 Türk gözaltına alındı. Daha hiçbiri mahkemeye çıkmış değil."

GÖRGÜ TANIĞI: EVDEN ÇIKAMIYORUZ, HASTANEYE GİDEMİYORUZ

Türk kökenli bir Asenovgrad sakini Pazar gecesi olanları, "Dün hiç sokağa çıkamadık. Bulgar polisi bizi çok iyi bir biçimde korudu. Bu akşam yine eylem yapacaklar. Nereye gider kestiremiyoruz. Açıkçası endişe içerisindeyiz. Hastaneye gidemiyoruz, işe gitmiyoruz, markete gidemiyoruz. Facebook sayfalarımıza tehditler geliyor. Roman mahallesinden yardıma gelmek istediler ama Bulgarlar engellediler. İlk defa bu çapta durum yaşanıyor. 30 yıldır böyle bir şey yaşamadık. Bize, 'Siz buradan gidin. Türkiye'ye gidin, orada hakkınızı savunun. Sizin devletiniz burası değil.' diyorlar. Tamam Türk'üz ama, biz burada doğmuşuz, burası da bizim devletimiz, burada da haklarımız var. " sözleriyle anlatıyor.