Belçika'nın başkenti Brüksel'de, polis, "dur" ikazına uymayarak kaçan bir araca ateş açarken, gözaltına alınan sürüsücünün, otomobilde patlayıcı olduğunu söylediği açıklandı.

Belçika haber ajansı Belga'nın verdiği bilgiye göre, yerel saatle 17.00 sularında polis, kırmızı ışıktan geçen bir aracı takibe aldı. "Dur" ikazına uymayan araç sürücü, kaçarken bir polis otomobiline çarptı.

Polisin ateş açtığı aracın sürücüsü, Molenbeek şehrinde trafikte geri geri gitmeye çalıştığı esnada başka bir polis otomobiline çarparak, durmak zorunda kaldı.

Gözaltına alınan ve kimliği belirtilmeyen sürücü, polise, araçta patlayıcı olduğunu ifade etti. Bunun üzerine olay yerine bomba imha ekipleri sevk edilirken, bölge yaya ve araç trafiğine kapatıldı, çevredeki ev ve iş yerleri boşaltıldı.

Belçika'da yayın yapan televizyon kanalı RTL ise aracın Almanya plakalı olduğunu aktardı.

Mart 2016'da Brüksel'de havalimanı ve bir metro istasyonunu hedef alan intihar saldırılarında 32 kişi ölmüş, yaklaşık 300 kişi yaralanmıştı. Hem bu saldırı hem de Kasım 2015'te meydana gelen Paris saldırısının faillerinin birçoğunun Molenbeek'te yaşadığı açıklanmıştı.

Konu hakkında inceleme devam ediyor.