AA foto muhabirlerinin 15 Temmuz'daki darbe kalkışması esnasında ve sonrasında çektiği fotoğraflardan oluşan sergi, Bosna Hersek'in Tuzla şehrinde açıldı.

15 Temmuz darbe kalkışmasının birinci senesi nedeniyle gerçekleştirilen, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" faaliyetleri dahilinde serginin açılışı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) Boşnak Kültür Merkezi'nde yapıldı.

TİKA Saraybosna Koordinatörü Ömer Faruk Alımcı, açılışta yaptığı konuşmasında, 15 Temmuz darbe kalkışmasının, Türk halkına, devletine ve Türkiye'nin değerlerine karşı yapılan saldırı olduğunun altını çizdi.

Vatan uğruna yaşamını yitiren şehitlerin unutulmaması gerektiğini aktaran Alımcı, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, o karanlık gecenin en zor koşullarında tüm halkı sokağa davet ederek demokrasiyi kurtarma mücadelesini verdi. Ülkemiz bu darbe kalkışmasını sokaklara ve meydanlara dökülerek engellemiştir." sözlerini sarf etti.

Bosna Hersek'in 15 Temmuz darbe kalkışmasında Türkiye'ye destek verdiğini hatırlatan Alımcı, "O gece, Bosna Hersek'ten Türkiye'ye tam destek geldiğini bizzat gördük. Sizler de o gece bizlerle tek yürek oldunuz." ifadelerini kullandı.

Sergi, 15 Temmuz'a dek ziyarete açık olacak.

Zenica'daki Dostluk Köprüleri Derneği program gerçekleştirdi.
Zenica şehrinde de Türk Boşnak Dostluk Köprüleri Derneği tarafından, 15 Temmuz'un sene-i devriyesi sebebiyle anma programı gerçekleştirildi.

Dernek Başkanı Jasmin İmamovic, yaptığı konuşmasında, Bosna Hersek'in, 15 Temmuz ve ardından Türkiye'ye verdiği destekle gerçek dost olduğunu gösterdiğini belirtti.