Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), İsveç, Mısır ve Fransa' nın isteği üzerine, Mescid- i Aksa çevresinde Kudüs ve Batı Şeria' da tırmanan gerginliği ve şiddet olaylarını görüşmek üzere toplandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü olan Nikolay Mladenov, kapalı oturumdan sonra gazetecilere yapmış olduğu beyanlarda, taraflara provokatif eylemlerden kaçınma ve itidal çağrısında bulundu.
Koordinatör Mladenov, "Cuma gününe kadar krize çözüm bulunmazsa ve cuma namazı öncesi yine sorun yaşanırsa sahadaki gerginliğin daha da tırmanacağını düşünüyorum." diye konuştu. BMGK üyesi ülkelerden, taraflar üzerinde etkilerini kullanmalarını ve gerginliğin azaltılmasını teşvik etmelerini isteyen Mladenov, Mescid- i Aksa' nın statüsünün korunmasının son derece önemli olduğunu söyledi.

"İŞGALCİ GÜÇ İSRAİL SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMELİ"

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi' nden şiddet olaylarının tamamının kınamasını istediğini de ifade eden Mladenov, şöyle konuştu:

"İşgalci güç İsrail'in uluslararası insan hakları ve insani hukuk çerçevesinde sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor, daha fazla ölümlerin yaşanmaması ve gerginliğin artmaması için maksimum seviyede özen gösterilmeli. Filistin'in ise hali hazırdaki gerginliği daha da artırmamak için provokatif eylemleri ve açıklamaları engellemesi gerekiyor."

"KİMSE YAŞANANLARIN YEREL OLDUĞU HATASINA KAPILMASIN"

Mladenov, "Hiç kimse bu yaşananların yerel olaylar olduğu hatasına kapılmasın. Olaylar birkaç yüz metrekare alanda yaşansa da bütün dünyada milyonları etkiliyor. Yaşananlar duvarın ötesinde