BM İnsan Hakları Konseyinin hazırladığı bir listede işgal altında bulunan Filistin’de yasadışı Yahudi yerleşim bölgelerine destek veren firmalar yer aldığı iletildi. İsrail Channel 2 televizyonuna göre bahsi geçen kara listede Coca Cola, TripAdvisor ve Caterpillar gibi şirketler bulunuyor.

ABD’nin BM temsilcisi Nikki Haley Haziran ayında listeyi BM İnsan Hakları Konseyi’nin utanç verici eylemlerinden biri olarak nitelendirmiş ve konseyde bir reforma gidilmezse çekileceklerini iddia etmişti.

Edinilen bilgiye göre söz konusu liste kısa bir süre evvel Siyonist Dışişleri Bakanlığına ulaştı. Bakan Tzipi Hotovely BM'nin ateşle oynadığını öne sürdü ve BM'ye ayrılan bütçeyi kesme tehdidi savurdu. BM'deki sözde İsrail karşıtı ön yargıyı kırmak için ABD ile birlikte çalıştıklarını ifade etti.

Diğer taraftan BM İnsan hakları Konsey Başkanı Zeyd Raad el Hüseyin’in ABD ve İsrail’in karşı çıkmasına rağmen listeyi yayınlamak istediği belirtiliyor.

Yaşanan bu gelişmelere ise Coca Cola ve İsrail tarafının ne cevap vereceği merak konusu. Ancak kesin görüş bu firmalara bir ambargo uygulanamayacağı yönünde.