BM Genel Sekreter Sözcülüğünden gerçekleştirilen açıklamada, işgal altındaki Doğu Kudüs'e yeni evler inşa etme çalışmalarının "alarm verici" olduğu açıklandı.

Kudüs Bölge Planlama Komitesinin, Şeyh Cerrah Mahallesi'nde ilave konut inşası planları hazırlamasından BM'nin endişe ettiği belirtilen açıklamada, bu planların uygulanmasının halen bölgede oturan Filistinlilerin zorla tahliyesi sonucunu ortaya çıkarabileceği anımsatıldı.

Yapılan açıklamada, "Barışa ve iki devletli çözüme zarar veren bütün tek taraflı eylemleri bir kez daha kınıyoruz." ifadelerine yer verildi.

İsrail, işgal altında tutmakta olduğu Doğu Kudüs'teki illegal yerleşimlerine ek olarak bin 500 konut daha inşa etmeyi hedefliyor.

PROJE ONAYLANMIŞTI

İsrail'e ait Kudüs Belediyesi İnşaat ve Planlama Komitesi'nin, üç Yahudi yerleşim yerinde 800 yeni konutun inşasını kabul ettiği aktarıldı. 

İsrail'in Kanal 2 televizyonunun verdiği bilgiye göre, Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat, komitenin Pisgat Zeev, Ramot ve Gilo yerleşim yerlerinde 800 konutun inşasın kabul ettiğini ifade etti. Barkat, kararı, "Kudüs'te inşaatlar mecburidir. Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kuvvetlendirmek adına bunların devam etmesi gerekiyor." sözleriyle savundu.

Barkat bunun dışında, komitenin, Doğu Kudüs’ün Es-Sevahire, Rasu’l-Amud, Şuafat ve Et-Tur bölgelerinde Filistinliler adına 114 konutluk projeyi değerlendireceğini kaydetti.

YAHUDİ YERLEŞİM PROJESİ KABUL EDİLMİŞTİ

İsrail hükümeti 28 Mayıs'ta, İsraillilerin "Kudüs'teki Eski Belde havzası" olarak adlandırdığı bölgenin genişletilmesi için ortalama 14 milyon dolar tutarındaki Yahudi yerleşim projesini kabul etmişti.

İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri, İsrail'in, 1967 sınırlarını, mecburi göçe maruz bırakılan Filistinlilerin geri dönüş hakkını ve Yahudi yerleşim yerleri inşasına son vermeyi kabul etmemesi sebebiyle Nisan 2014'te durmuştu.

İsrail, 1967'den bu güne Doğu Kudüs'ü işgal altında tutuyor.

Böylelikle anlaşma tekrar sağlandı ve konut projesi için onay çıktı.