Reuters haber ajansı, çok konuşulan Trump-Rusya meselesinde 18 gizli bağlantı olduğunu özel bir haberiyle duyurdu.
Başkent Washington'da ABD lideri Trump'ın görevden azledilmesi (impeachment) seçeneği açıkça görüşülüyor. Demokrat Partili’lerden bazıları, azil sürecinin işlemesi adına başvuruda yapabileceklerini duyurdu. Ancak esas hamle Cumhuriyetçi Parti tarafından yapıldı. Böylece ilk defa bir Cumhuriyetçi Kongre üyesi azil seçeneğinden söz açtı.
Amerikan Başkanlık sistemi tarihinde bugüne kadar üç başkan için bu süreç işledi, bu süreçler sonucunda Clinton ve Johnson beraat ederken Watergate skandalının kahramanı Nixon istifa etmişti.

BAŞKANLIK SEÇİMLERİNDE RUSYA’NIN ETKİSİ

Başkanlık seçimlerine Rusya'nın müdahalesini inceleyen bağımsız denetimin sorumluluğuna eski FBI başkanı Mueller tayin edildi.
Son dönemde Washington'dan sunduğu analizlerle dikkatleri üzerinde toplayan BBC muhabiri Anthony Zurcher, Mueller tayinini "Rusya hikayesi şimdi yeni ve daha ciddi bir safhaya giriyor" sözleriyle irdeledi. Rusya lideri Putin ise dün yaptığı açıklamayla Rusya’nın ABD’deki başkanlık seçimlerine müdahale ettiği yönündeki haberleri yalanladı.

AZLEDİLME ŞARTLARI NELER

Vatana ihanet ve rüşvet suçlarıyla birlikte ağır ve vahim suç işlenmesi durumları da Kongre’nin Başkanı azletmesine yeter sebep teşkil ediyor. Sorun şu ki ağır ve vahim suçun çerçevesi tam olarak net değil. Başkan hakkında azil sürecini Kongre'nin iki kanadından birisini teşkil eden Temsilciler Meclisi'ndeki herhangi bir üye başlatabiliyor. Başvuru öncelikle Adalet Komitesi’ne gidiyor; yapılan oylamada azil sürecinin son bulması için yeter çoğunluğun alınması gerekiyor. Bugüne kadar oylamada genellikle yeter çoğunluk sağlanamadan süreç noktalanmış bulunuyor.