Saat 19.00'daki toplantıya saatler kala iki Değişim Hareketi (Goran) ve Kürdistan İslami Topluluk Partisi (Komel) oturuma katılmayacaklarını ilan etti.

Kürdistan Parlamentosu, Kürdistan’ın bağımsızlık referandumunu görüşmek üzere bu akşam toplanıyor. Parlamentoda gerçekleşecek oturum öncesi Goran ve Komel'in tavrı merakla bekleniyordu.

BİZ KATILMIYORUZ

Goran Hareketi Ulusal Konseyi, Goran grubunun Kürdistan Parlamentosu’nun bu akşam saat 19.00'da gerçekleşecek oturumuna katılmama kararı aldı. Goran Sözcüsü Şoreş ''Goran Hareketi parlementerleri, parlamentonun bu akşam gerçekleşecek oturumuna katılmayacak. Bize göre bu oturum yasal prosedüre uygun değil'' dedi.

PARLAMENTO 2015'TEN BERİ KAPALI

Kürdistan parlamentosu 2015 yılından beri kapalı. Bugün saat 19.00'da 2 yıl aradan sonra ilk kez parlamento toplanmış olacak. Daha önceki toplantı girişimleri 'yeterli sayı yok' denilerek hep iptal edilmişti. Kürdistan Parlamentosu'nun oturumunun gerçekleşmesi için salt çoğunluğun sağlanması gerekiyor. 20 Ağustos 2015’te gerçekleştirilen Kürdistan Parlamentosu’nun son toplantısında salt çoğunluk sağlanamamıştı.

Mesud Barzani referandum kararına siyasi kılıf bulmak için parlamentoya oylama yaptırmak istiyor.

Öte yandan Başbakan Binali Yıldırım da Barzani'ye uyarıda bulundu.

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin geçtiğimiz aylarda aldığı referandum kararı için ilk günden itibaren, bu kararın fahiş bir hata olduğunu belirttik.

Irak merkezi yönetimi karşı, İran karşı, Türkiye zaten karşı, BM Daimi Güvenlik Konseyi olan büyük devletler karşı, ABD, İngiltere karşı. Kerkük Valisi'ni de bölgeden uzaklaştırdılar. Türkiye olarak biz Barzani'ye dostça çağrı yapıyoruz. Halen vakit varken bu hatadan dönün. Aksi takdirde tabii ki bölgede zaten büyük sorunlar var. PKK ile mücadele, DEAŞ'la mücadele var. Yeni bir sorun alanı oluşturmak en başta orada yaşayan Kürt kardeşlerimize en büyük zararı verir, en büyük haksızlıktır.

Türkiye, Irak'ın toprak bütünlüğünü, Irak'ın anayasasında belirtilen federal anayasayı değiştirecek herhangi bir adımın atılmasına karşıdır. Gelin bu sevdadan geri dönün, merkezi yönetimle probleminiz varsa, Türkiye elinden geleni gösterdi, bundan sonra da gösterecek. Biz yaptırım noktasına gelmesini arzu etmeyiz ama akıl tutulması yaşanırsa Türkiye'nin atacağı adımlar bellidir. Bunun planlaması vardır, bunun bilinmesini isterim.