Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Kuzey Irak'an Duhok şehrinde ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve Birleşmiş Milletlerin Irak'taki temsilileri ile bir araya gelerek referandum gündemli bir görüşme yaptı.

BARZANİ'YE "REFERANDUMU ERTELEYİN" UYARISI


Barzani'ye yakın haber ajansı Rudaw'ın verdiği bilgiye göre heyet Barzani'ye referandumu ertelemesi gerektiğini nedenleri ile beraber açıkladı. Heyetin teklifinden sonra Barzani de başta ABD ve BM temsilcilerine, "Referandumu erteleme kararı yalnızca bana ait değil, Kürdistan'daki diğer siyasi liderlerle alınan bir karardır. Yakında size kararımızı ileteceğiz." ifadelerini kullandı.

Öte yandan Irak Yönetimi, Barzani'nin referandum kararını destekleyten Kerkük Valisi'ni görevden aldı.

Irak Başbakanı Haydar el- İbadi, Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’in görevden alınması kararını imzalayarak, oylama için parlamentoya iletti. Irak Parlamentosu Başkanı Selim Cuburi’nin ofisinden yapılan açıklamada, Abadi’nin isteğinin, bugün kendilerine ulaştığı bildirildi.

Kerkük Valisi, bağımsızlık referandumuna katılma kararı almıştı.

IKBY Başkanı Mesut Barzani, 7 Haziran'da siyasi partilerle yaptığı toplantının ardından, uzun süredir tartışılan bağımsızlık referandumunun 25 Eylül 2017'de yapılacağını açıklamıştı.

"Referanduma karşı olan her kesimin görüşüne saygı gösteriyoruz. Fakat çoğunlukla referandumu isteyenlere de saygı duyulmalıdır." diyen Barzani, "Kerkük'te her zaman birlikte yaşam, barış ve kardeşlik şehrin simgesi olarak kalmalıdır. Kimsenin, Kerkük'ün güvenlik ve istikrarını bozmaya çalışmasına izin vermeyeceğiz. Kürdistan halkı barışçıl bir toplum olduğunu ispatlamıştır." şeklinde konuşmuştu.

Barzani, "Kerkük halkı kendi elleriyle kaderini tayin edecektir ve kaderinin tayin edilmesinin engellenmeye çalışılmasına da müsade etmeyecektir." ifadelerini kullandı.
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, referandumun anayasaya aykırı olduğunu aktararak, sonucu tanımayacaklarını söylemişti.

Irak meclisi, salı günü IKBY'nin referandum girişimini kabul etmezken, Diyala ve Salahaddin illerindeki yerel yönetimlerde kendi sınırları içerisinde referandum yapılmasını reddedeceklerini bildirmişti.

Irak meclisi, yaptığı oylamada IKBY'nin 25 Eylül'de gerçekleştirmeyi planladığı "bağımsızlık referandumunu" reddetmişti.

RESMİ KURUMLARA IKBY BAYRAĞI ASTIRARAK TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Kerkük Valisi Kerim, vilayet meclisindeki Kürt üyeleri toplayarak, kentin resmi kurum ve kuruluşlarında IKBY bayrağını astırma kararı aldırmıştı. Kerim'in öncülüğündeki tek taraflı karar Bağdat merkezi yönetiminin tepkisini çekmişti. 

Vali, bunun ardından IKBY referandumuna Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerin de dahil edilmesi için meclisten karar çıkarmıştı. 

Vali'nin bahsi geçen referandum oylaması esnasında Kürt kökenli Meclis Başkanına dönerek, kentteki Türkmen ve Araplar'ı işaretle, "Daha sonra hepsini kovacağız" sözleri basına yansımıştı. 

Kerim, ayrıca terör örgütü PKK'ya bağlı 200 silahlı kişiyi Kerkük'teki askeri üsse yerleştirmekle de suçlanıyordu.