Kuzey Irak’ta 25 Eylül’de yapılması kesinleşen bağımsızlık referandumuna karşı Irak ve İran yönetimlerinin açıklamaları giderek sertleşirken, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani referandumdan ve Kerkük’ten vazgeçmeyeceklerini yineledi.

"HAYIR ÇIKMASI DURUMUNDA ÇALIŞMAMIN BİR ANLAMI YOK"


Suudi gazetesi Şark'ul Avsat'a verdiği demeçte Barzani "Biz referandumu halkın oyuna sunuyoruz, ben halkıma karşı olan görevimi yerine getirmek istedim, olur da Kürdistan halkı referandum için ‘Hayır' derse görevimden istifa ederim çünkü artık çalışmam için bir neden kalmaz" dedi.

"HER TÜRLÜ BEDELİ ÖDERİZ"


Barzani bunun dışında, "Referandum kararı tarihi bir karardır. Bağımsızlık uğrunda gerekiyorsa her türlü bedeli ödemeye hazır olmalıyız" ifadelerini kullandı.

DEVLET BAHÇELİ SERT ÇIKTI

MHP lideri Devlet Bahçeli, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'yi de sert bir dille eleştirdi.

Bahçeli, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin referandum kararı için "Barzani inatçı bir üslup kullanıyor. ABD'den aldığı destekle hareket ediyor. Barzani İngiltere'yi bilir, Amerika'yı bilir ama Türkleri bilmez, yarın bir gün nasıl bir tokat yiyeceğini de bilemez." ifadelerini kullandı.

Daha sonra MHP'nin kurucu lideri merhum Alparslan Türkeş'in mezarında dua eden Bahçeli, basın mensuplarına açıklama yaptıktan sonra kabristandan ayrıldı.