Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKYB) Başkanı Mesud Barzani, bugün Erbil'de Keldani, Asuri, Kakai ve Türkmen grupların temsilcileriyle buluştu.

25 Eylül'de yapılması öngörülen bağımsızlık referandumunun ertelenmesinin Kürtlerin çıkarına olmadığını aktaran Barzani, "Referandum ertelenmeyecek" dedi.

Rudaw'ın verdiği habere göre Barzani, "Referandum kararı çok cesurca bir karar. Bağdat'ı bekleyip referandumu yapmamamız çok kritik. Kürtler, Irak'la olan bu tedirginlikten kendisini kurtarmalı" şeklinde konuştu.

"BAĞDAT'TA YÖNETİM ZİHNİYETİ HİÇ DEĞİŞMEDİ"

Kürtlerin yeni bir sayfa açmak için Irak ile ortaklık kararını aldığını öne süren Barzani, "Fakat ne yazık ki Bağdat'ta yönetim zihniyeti hiçbir biçimde değişmedi. Gelecekte de bizim, Saddam Hüseyin'in dönemine ait yeşil hatta geri dönmemizi talep edeceklerini öngürüyorum" ifadelerini kullandı.

Her iki tarafın rahat etmesi adına, Bağdat'la karşılıklı anlayış içinde sorunları çözmeyi istediklerini aktaran Barzani, "Irak Anayasası, ayrılma kararını verme hakkını tanıyor" dedi.

"HAYATIMIN EN BÜYÜK YANLIŞIYDI, BİR DAHA ADAY OLMAYACAĞIM"

Başkanlık seçimlerine de değinen Barzani, "Ben bir daha aday olmayacağım. Hayatımın en büyük yanlışı Kürdistan Bölgesi'nin başkanı olmamdı. Öyle bir sistem getirilmeli ki birinin gelip başkasının gitmesiyle halk zarar görmemeli" ifadelerini kullandı.