Irak Kürt Bölgesi’nde 25 Eylül’de gerçekleşmesi öngörülen bağımsızlık referandumu öncesi Erbil’den sert ikazlar geliyor.

İngilizce yayın yapan Iraqi News, Mesut Barzani, “Irak merkez hükümeti ile anlaşmazlık içinde olduğu Kerkük ilini ele geçirme yönündeki herhangi bir girişime güçlü bir cevap vermeye yemin etti" dedi.

“Kerkük, Kürttür” ifadesini kullanan Mesut Barzani, “Kerkük’ü güç kullanarak ele geçirmeyi düşünen herhangi bir güç, Kürdistan halkının tümüyle karşı karşıya kalacak. Kanımızın son damlasına kadar savunacağız” uyarısını yaptı.

Haberde Barzani’nin bu yöndeki açıklamalarının üst düzey bir Şii milis liderinin Kerkük’ün 25 Eylül referandumunun kapsamına dahil edilmesi durumunda “Kürdistan'ın düşman olarak görüleceği” yönündeki tehdidinin ardından geldiğine dikkat çekildi.

"İSTİFA EDERİM"

Kuzey Irak’ta 25 Eylül’de yapılması kesinleşen bağımsızlık referandumuna karşı Irak ve İran yönetimlerinin açıklamaları giderek sertleşirken, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani referandumdan ve Kerkük’ten vazgeçmeyeceklerini yineledi.

"HAYIR ÇIKMASI DURUMUNDA ÇALIŞMAMIN BİR ANLAMI YOK"


Suudi gazetesi Şark'ul Avsat'a verdiği demeçte Barzani "Biz referandumu halkın oyuna sunuyoruz, ben halkıma karşı olan görevimi yerine getirmek istedim, olur da Kürdistan halkı referandum için ‘Hayır' derse görevimden istifa ederim çünkü artık çalışmam için bir neden kalmaz" dedi.