Gorran hareketinin kendine ait KNN medya kanalının öne sürdüğü iddiaya göre Barzani'nin 25 Eylül tarihinde gerçekleştirmeyi düşündüğü referandumda ertelenmeye gidilebilir.

Haberin iddiasına göre, söz konusu durum ile ilgili olarak, İranlı general Kasım Süleymani ve ABD'nin DAEŞ ile mücadele özel temsilcisi Brett Mcgurk harekete geçti.

BARZANİ İKNA OLDU

Konu ile ilgilenmek için Kasım Süleymani Erbil ve Süleymaniye devreye girmek durumunda kaldı. Barzani, ikili ile görüşmesinden sonra referandumda ertelemeye gidilmesi gerektiğine karar verdi.

Yayınlanan habere bakılırsa, İran ve ABD, Bağdat’la birlikte yeni anlaşmaların peşinde olduğu görülüyor.

IRAK PERLAMENTOSU’NDAN BARZANİYE REST

Irak meclisi tarafından yapılan oylamada, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül tarihinde yapacağı ‘bağımsızlık referandumunu’ reddedildi.

İBADİ ÖNLEM ALACAK

Irak Başbakanı İbadi, söz konusu durum için gerekli önlemlerin alınması için görevlendirildi. Aldığı yetki ile Kuzey Irak'ta bulunan Kürt yönetimine askeri müdahalede bulunabilecek.

IKBY Başkanı Mesut Barzani, 7 Haziran tarihinde siyasi partilerle birlikte yaptığı görüşme sonrasında uzunca bir zamandır karara varılamayan bağımsızlık referandumunun 25 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirileceğini haber vermişti.