Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, bağımsızlık referandumundan geri dönüş olmadığını ifade etti.

IKBY Başkanı Barzani Erbil'de bir grup akademisyenle buluştu. Burada verdiği demeçte Barzani, "Tüm taraflara referandumdan geri adım atılmayacağı ve zamanında yapılacağı teminatını veriyorum." dedi.

Irak merkezi yönetimiyle 2003 senesinden sonra ortak hareket etmek için çaba sarf ettiklerinin altını çizen Barzani, şunları kaydetti:

"Fakat ortaklık anlayışı onlarca kez bitti. Anlaşılan o ki Kürtler Bağdat'ta istenmiyor. Irak siyasetinin ömrünün bu şekilde uzaması felakete yol açar."

Barzani, Kürtlerin Irak ordusu içerisindeki oranının da yüzde 1'i geçmediğine dikkati çekerek, "İstesek de istemesek de Bağdat'ta iktidarda mezhepçi hükümet var. Irak'ta demokrasi ve federalizm kalmadı." ifadelerini kullandı.

IKBY lideri ayrıca referandumun DEAŞ'la mücadeledeki tutumlarını değiştirmeyeceğini sözlerine ekledi.

DAHA ÖNCE DE BELİRTMİŞTİ

rak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, 25 Eylül'de yapılması planlanan referandum için taraftarlarına davette bulunarak, bağımsızlık dışında başka bir alternatiflerinin olmadığı sözünü tekrarladı.

Barzani, önderliğini yaptığı Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) 71'inci kuruluş sene-i devriyesi vesilesiyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Mesajında, KDP'lilere ilanda bulunan Barzani, "Kürdistan halkının yanında bütün olanaklarımızı seferber ederek, referandum ve bağımsızlık sürecine destek vermenizi bekliyorum zira bağımsızlığın dışında halkımızın başka bir alternatifi yok." ifadelerine yer verdi.