Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile Kuzey Iraktaki referandum’dan önce görüşme yaptılar.

Üç bakan toplantıdan sonra ortak bir bildiri açıkladılar. Yayınlanan bildiride Irak'ın topraklarının bütünlüğü meselesinde ortak karar verilmesi değerlendirildi. Üç ülkenin dışişleri bakanları ortak olarak Irak Kürt Bölgesel yönetiminde gerçekleştirilmesi için hazırlanan referandumun Irak anayasasına uymadığı konusunda hemfikir oldular.

Görüşmede, yapılması düşünülen referandumun Iraklı Kürtlere fayda vermeyeceği dile getirildi.

BARZANİ’DEN FLAŞ AÇIKLAMA

Diğer yandan, Barzani, Erbil'in Soran ilçesinde katıldığı "evet" mitingindeki yaptığı konuşmada, "Referandumu yalnızca 'Bakın referandum düzenliyor' diye yapmıyoruz. Referandumdan hedefimiz, tüm dünyaya bağımsızlık istediğimizi belirtmek içindir." ifadelerini kullanmıştı.

"REFERANDUMUN ALTERNATİFİ YOKSA..."

Referandumun ertelenmesi hususuna değinen Barzani, "Her zaman bunu söyledik: Eğer referandumun yerini tutacak bir teklif sunulursa hiç problem değil, fakat referandum gibi bir alternatif yoksa bunun ertelenmesi olanaksızdır." diye konuştu.

Sorunlarının uluslararası toplumla değil yalnızca Bağdat'la olduğuna vurgu yapan Barzani, 25 Eylül referandumunu ertelemenin sadece merkezi yönetimle referanduma denk bir anlaşma yapılmasına bağlı olduğuna dikkati çekti.